کاشت ایمپلنتی که فوراً درد را در مغز تشخیص و تسکین می دهد

توسط
4.7/5 - (30 امتیاز)

کاشت ایمپلنت آزمایشگاهی که فوراً درد را در مغز تشخیص و تسکین می دهد.

 

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک به تکوین ایمپلنت مغزی پرداخته اند که برای تشخیص احساس درد در زمان واقعی ایجاد آن و تحریک انتشارتسکین دهنده های درد طراحی شده است. این دستگاه هنوز در سطح آزمایشگاهی می باشد اما در مطالعات مفهومی اثبات و نشان داده شده است که این دستگاه در مدل های حیوانی به طور موثری کارکرد دارد.

در دنیای کاشت ایمپلنت در مغز بین اختراع های علمی و به واقع نشاندن انها همچنان شکاف وسیعی مشاهده می شود. جدا از برخی آزمایش های هیجان انگیز انسانی که نشان می دهد افرادی که دچار فلج شده اند با ایمپلنت حس لمس دوباره پیدا می کنند یا توانایی کنترل کامپیوترها با ذهن را به دست می آورند، بیشتر تحقیقات در این زمینه هنوز نوپا ست..

آزمایشات حیوانی پیشرفتهای فزاینده فناوری را نشان داده است، مانند انتشار فعالیت عصبی در خوکها یا میمونهایی که پینگ پنگ بازی می کنند. اکنون رابطی تکوین شده است که می تواند سیگنال های درد را در بخشی از مغز تشخیص دهد و بلافاصله با تحریک قسمت دیگری از مغز که هدف آن تسکین درد است به آن پاسخ دهد.

این سیستم رابط حلقه بسته مغز و ماشین نامیده می شود. این دستگاه ها قبلاً برای شناسایی و درمان تشنجات صرعی مورد بررسی قرار گرفته اند اما این اولین بار است که از این سیستم برای درمان درد استفاده می شود.

ایمپلنت ارائه شده در رابطه با مطالعه دو منطقه مغزی است. یک آرایه الکترود سیگنالهای درد را در قشر قدامی سینگولیت تشخیص داده و رمزگشایی می کند، درهمان زمان یک سیستم اپتوژنتیک باعث تحریک سلولهای عصبی هرمی در ناحیه قشر پیشانی برای تسکین درد می شود واین باعث ایجاد به موقع یک حلقه نوروفیدبک برای سرکوب درد می شود.

جینگ وانگ، نویسنده ارشد این مطالعه جدید می گوید :ماهیت خودکاراین سیستم باعث کاهش خطر استفاده بیش از حد داروها و تحمل درد می شود زیرا افراد هیچ کنترلی بر فعال سازی تسکین دهنده های مغزی درد ندارند. بعلاوه، از آنجا که این سیستم بر مهار پردازش درد در مغز متمرکز است، نباید با مناطق پاداش مواد افیونی مرتبط باشد زیرا باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل اعتیاد می شود.

در آزمایشات حیوانی، محققان گزارش کردند که این دستگاه به طور موثری احساس درد را در ۸۰ درصد مواقع  تشخیص داده است که شامل انواع مختلفی از ورودی های درد، از درد مکانیکی یا حرارتی گرفته تا درد التهابی و نوروپاتیک است.

این سیستم همچنین در مهار تعدادی از پاسخهای حسی و رفتاری در مقابل درد برای حیوانات موثر بوده است که در واقع نشان دهنده تسکین درد حاد می باشد. به عنوان مثال یکی از آزمایشات نشان داد که حیوانات با روشن بودن ایمپلنت، پنجه های خود را به طور قابل توجهی کندتر به منبع درد می کشند که این نشان می دهد شدت احساس درد توسط دستگاه کاهش می یابد.

وانگ خاطرنشان می کند: “یافته های ما نشان می دهد که این ایمپلنت یک استراتژی موثر برای درمان درد را ارائه می دهد حتی در مواردی که تشخیص یا مدیریت علائم به طور سنتی دشوار باشد.”

البته این تحقیق هنوز در سطح آزمایشگاهی است و برای هیچ كدام از نواحی مغز انسان ایمپلنت تسكین دهنده درد وجود ندارد. گذشته از هرگونه مانع فیزیولوژیکی که هنوز در کاشت این نوع فناوری در مغز انسان برطرف نشده است، محققان صادقانه در مورد چالش های تعریف این ایده صحبت می کنند.

انسان مناطق مشخصی از مغز که به طور مجزا درد را کنترل و پردازش کند را ندارد، بنابراین تحقیقات بیشتری در مورد جا یابی مناطق ایده آل برای هدف قرار دادن سیستم های تشخیص و درمان مورد نیاز است. همچنین این واقعیت که تحریک عمومی مغز در برخی مناطق، اثرات غیر اختصاصی فراتر از کنترل درد را به همراه داشته باشد اجتناب ناپذیر است. بنابراین برای اینکه این فناوری درمورد انسان کاملاً مفید باشد، محققان باید ویژگی های این فناوری را بهبود بخشند.

با این وجود، این تحقیق مفهومی به مجموعه ای باورنکردنی از احتمالات آینده برای ایمپلنت های حلقه بسته مغز اشاره می کند که هر تعداد ورودی مختلف را در زمان دقیق آن ردیابی کند و در پاسخ مدوراسیون عصبی درمانی فوری را ارائه می دهد. کیائوشنگ ژانگ ، محقق اصلی پروژه ، فرضیه ای را مطرح می کند که این چنین سیستمی می تواند بسیاری از اختلالات روانپزشکی را نیز درمان کند.

ژانگ می گوید: “نتایج ما نشان می دهد که این دستگاه ممکن است به محققان کمک کند تا درک بهتری از عملکرد درد در مغز داشته باشند.” “علاوه بر این، ممکن است به ما امکان پیدا کردن درمان های غیر دارویی برای سایر اختلالات اعصاب و روان مانند اضطراب ، افسردگی و استرس پس از سانحه را بدهد.”

 

ارائه شده توسط :موسسه دانش بنیان آینده مغز

گروه نوروسافاری

مترجم:مهلا دهبائی

 

 

https://newatlas.com/science/brain-implant-instantly-detects-relieves-chronic-pain/:منبع

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.